Materiały obrazują nasze otoczenie, naszą przestrzeń życia w której codziennie się znajdujemy. To my sami stworzyliśmy tą przestrzeń – z materiałów – które także w pewien sposób o nas samych mają coś do przekazania, chociaż zazwyczaj nie zdajemy sobie z tego sprawy. W aktualnych objektach mieszkalnych materiały wykończeniowe podkreślają wymownie schemat wyposażenia wnętrza i są dla nas, zaraz po naszej odzieży, jakby niczym „drugim okryciem“. Symbolizują one także naszą teraźniejszość, w której obecnie przebywamy.
W obecnych czasach trend zwany minimalizmen mniej znaczy więcej będący integralną częścią architektury i projektowania przestrzeni dobiega końca. Odzwierciedla się to w różnorodności kombinacji materiałów, które nadają wnętrzom nadzwyczajny charakter. Materiały fascynują i wzbudzają ciekawość. Wielkim zainteresowaniem cieszą się obecnie wyjątkowe i zachwycające materiały, łącznie z innowacyjną obróbką ich powierzchni w odniesieniu do rzemiosła.
Walory estetyczne są ważnym atutem jeżeli chodzi w szczególności o wzbudzenie zachwytu. Drewno, kamień naturalny, szkło, tkaniny, skóra naturalna, tworzywo sztuczne – wszystkie te materiały wywołują w nas różnorodne asocjacje. Materiały mogą być fascynujące, archaiczne lub innowatywne, inne eleganckie lub zachwycające, zimne lub ciepłe, jeszcze inne posiadają wyrazisty charakter. Jednakże można z pewnością powiedzieć, że systematycznie wzrastająca jakość materiałów wykończeniowych zrewolucjonowała dzisiejsze style aranżacji wnętrza i designu – abstrahując tutaj od kształtu i przedmiotów wyposażenia wnętrz. Aranżowane są nowe style wystroju wnętrz, w których wnętrza same w sobie nie są tylko kompletowane elementami użytku codziennego, lecz nastrojowo uszlachetniane na podstawie możliwości użycia wyjątkowych materiałów wykończeniowych.
Konkludując należałoby stwierdzić: wybór materiałów w obecnych czasach przy projektowaniu wnętrz, przede wszystkim określa znaczenie naszego stylu aranżacji.