Strona główna Blog Mozaika

Mozaika

++Renesans mozaiki++

Kompozycje z drobnych elementów, zazwyczaj jednobarwnych lub kolorowych cząstek danego materiału ułożone w formie ornamentu są znane jako mozaika.
Kunszt dekorowania mozaiką jest praktykowany od tysiącleci. Historyczny rozwój mozaiki miał początki w starożytnej Grecji. Grecy pierwotnie używali kompozycje mozaiki w celu artystycznego przedstawienia obrazów oraz okładzin ściennych. Wtedy do sporządzania kompozycji mozaikowych używano surowców takich jak: złoto, srebro, kamienie rzeczne (otoczaki), marmur lub alabaster. W późniejszym czasie mozaika przetwarzana była także w celu tworzenia dekoracyjnych posadzek, pierwszorzędnie z otoczaków dobranych kontrastowo w ciemno-jasnych kolorach. Wzajemnie Rzymianie posiadali umiejętności artystyczne sporządzania mozaiki. To oni lansowali to rzemiosło do perfekcji i rozpowszechnili je na cały obszar śródziemnomorski.

Według szczegółowej kwerendy literatury można jednak przypuszczać że kolebką mozaiki może być także kultura starożytnego egiptu.

W teraźniejszości mozaika przeżywa ponowny „Renaissance” i jest znowu na topie, jako niebanalny a wręcz znakomity i ponadczasowy materiał na okładziny ścienne oraz na posadzki. Projektanci, architekci wnętrz oraz designerzy sięgają z zachwytem coraz to częściej przy projektowaniu przestrzeni architektonicznej po nowoczesną mozaikę. Zależnie od jej rodzaju może ona zostać zastosowana we wnętrzach lub na zewnątrz np.: w celu stylizacji fasady budynku.

Repertoire współczesnych kolekcji mozaikowych obejmuje coraz to więcej różnorodnych materiałów i kombinacji wzorów. Klasyczna mozaika z kamienia naturalnego jest zastąpiona poprzez materiały takie jak: szkło, metale szlachetne, drewno, ceramikę, skórę naturalną, tworzywo sztuczne, materiały zutylizowane. Formaty mozaiki są obecnie wszechstronne. W stosunku do sposobu techniki obróbki materiału, powierzchnia mozaiki może być: szlifowana, polerowana lub bębnowana (obróbka rotościerna). Wskutek różnolitej mechanicznej obróbki powierzchni mozaiki mogą powstać pewne nierówności, co powinno być jednak postrzegane jako wyróżniająca cecha a nie wada.

Na tle wyboru materiału lub składu kolorów, mozaika może mieć wygląd krzykliwy i wręcz rzucający się w oczy lub całkiem harmoniczny, wprost subtelny. Nie które mozaiki ze względu na ich sposób geometrycznego układu formatu są jak atrakcyjny ornament. Umiejętnie wkomponowane w otoczenie przy projektowaniu architektury i aranżacji wnętrz mogą one stać się objektem designu, dekoracją przyciągającą wzrok i naszą uwagę.
Jako szczególny Highlight wśród obecnego sortymentu mozaiki, jest przeźroczysta mozaika szklana lub mozaika z metali szlachetnych o różnorodnych metalicznych powierzchniach i wyjątkową haptyką. Mozaika szklana wyróżnia się maksymalną optyczną przejrzystością oraz barwnością powierzchni. W zależności od kąta padania światła mozaika szklana mieni się i współgra z refleksami świetlnymi, co może wywołać fantastyczny efekt.

W historycznym znaczeniu mozaika zawsze posiadała związek z architekturą i ma ona do dzisiaj ponadczasowy urok.
Jednym z wybitnych przykładów, wspaniałych kompozycji mozaiki są budynki zaprojektowane przez sławnego architekta Antonio Gaudiego w Barcelonie. Konceptem Gaudiego było tworzenie mozaikowych dekoracji z potłuczonej porcelany czy ceramiki lub odłamków różnokolorowego szkła.

W dzisiejszych czasach tendencyjnie mozaika ma zastosowanie w objektach użytku publicznego na przykład: w hotelach, SPA i centrach odnowy biologicznej, kawiarenkach oraz restauracjach. Jeżeli chodzi o te ostatnie, to nie muszą one być koniecznie aranżowane w stylu śródziemnomorskim, ponieważ nowoczesne kolekcje mozaikowe składają się z kompozycji zarówno prostych lecz eleganckich jak również wypełnionych przepychem, o wspaniałych wzorach i barwach na potrzeby awandgardowych stylów aranżacyjnych. W zależności od wzoru, rodzaju materiału, struktury powierzchni lub koloru, mozaiki mogą posiadać różnorodne „ogólne wrażenie” i wywoływać w nas adekwatne asocjacje. To jest jeden z ważnych czynników przy projektowaniu z użyciem mozaiki.

Bogata oferta obecnych producentów proponuje szeroki asortyment nie tylko mozaiki z różnych materiałów lecz ponadto wiele niestandardowych rozwiązań w postaci rozmaitych figur i układów geometrycznych. Klasyczna mozaika jest kwadratowa. Popularne są jednocześnie i coraz to bardziej poszukiwane mozaiki o kształcie okrągłym, sześciokątnym, pałeczkowatym w postaci płytek oraz w formie 3D w wyniku obróbki powierzchni materiału.

Aby ułatwić układanie mozaiki, jest jej każdy drobny element obszernie połączony w całość na specjalnym papierze, folii lub siatce w tzw. arkusze. W ten sposób powstają praktyczne arkusze mozaikowe, które mogą być prawie tak szybko klejone jak płytki ceramiczne. Mozaika jest jednak specyficzną okładziną i wymaga wyjątkowej dokładności podczas przeprowadzanych prac fliziarskich. W szczególności czasochłonne może się okazać po przyklejeniu mozaiki, jej fugowanie.
Mozaika może być zasadniczo układana na ścianie oraz podłodze. Dzięki jej drobiazgowemu układowi całego arkuszu (zazwyczaj 30x30cm) jest ona w miarę elastyczna i zdolna do przystosowania się do różnych okładzin owalnych czy wypukłych powierzchni jak np.: słup, łuk, zaokrąglone elementy. Mozaika podłogowa natomiast ma zazwyczaj naturalny efekt antypoślizgowy a także daje pewność w poruszaniu się na niej. Natomiast ważnym aspektem przy układaniu mozaiki ze szkła, jest użycie specjalnego kleju do glazury przeznaczonego tylko do mozaiki szklanej. Klej ten musi mieć kolor biały i nie farbić podłoża aby zapewnić bezbłędną przjrzystość szkła z którego wykonana jest dana mozaika.

W architekturze wnętrz stosuje się mozaikę zarówno w objektach sektoru użytkowego jak i równocześnie mieszkalnego. Różnorodna oferta rodzaju mozaik pozwala na wręcz nieograniczone możliwości w trakcie kreatywnego procesu projektowania lub aranżacji. Mozaika może być stosowana na przykład jako border w celu ożywienia wyglądu płytek ściennych w łazience, w kuchni na ścianie nad blatem kuchennym jako element dekoracyjny lub w celu kompleksowego wykończenia prostych ścian i podłóg oraz elementów w formie konstrukcji nietypowych np.: zaokrąglonych. Mozaika jest stosowana jako element dekoracyjny, która stanowi jakby fragment odróżniający się od pozostałych walorów aranżacji. Mozaiki ceramiczne, z kamienia naturalnego oraz szkła są także dostępne w celu ich montażu wewnątrz oraz na zewnątrz objektu budowlanego.

Nie zależnie jednak od tego czy zastosowanie mozaiki będzie miało miejsce we wnątrz czy na zewnątrz objektu, na pierwszym planie rozwoju historycznego mozaiki oraz dzisiejszego jej zastosowania poprzez aranżację, stoi zastosowanie wysokojakościowych materiałów ściśle połączone z dekoracyjną kompozycją, ornamentyką oraz wysublimowaniem wyglądu.

Inne rodzaje nowoczesnych mozaik takich jak np.: mozaika ze skóry naturalnej lub mozaika z drewna zostaną zaprezentowane w dalszych artykułach na tutejszym blogu.
Zapraszam do ponownego odwiedzania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Publikacja Marc Mates

Jestem inicjatorem i wydawcą platformy internetowej Archidemat oraz Bloga o tematyce związanej z materiałami mającymi zastosowanie w architekturze. Na co dzień pracuję jako architekt wnętrz a ponadto jako content creator. Zachęcam do kontaktu ze mną poprzez Formularz kontaktowy lub Linked-In.